Pamiętaj! Po odpaleniu fajerwerków

należy się oddalić na bezpieczną odległość! Fajerwerki mogą być niebezpieczne! Poza tym – zwierzęta się ich boją i coraz więcej samorządów oraz indywidualnych osób odchodzi od celebrowania Nowego Roku przy huku petard i rac. Ale jeśli nie zrezygnujemy z efektów pirotechnicznych w Sylwestra, to czy wiemy jak się ze sztucznymi ogniami obchodzić?  Portal Chirurgia Ręki (tak, tak!) podaje nam kilka zdroworozsądkowych zasad:

Fontanny – postawić pionowo na ziemi i odpalić lont. Efekt- w zależności od wielkości- fontanna iskier, dużo światła. 
Motylki, kamikadze, pszczółki – położyć na równej powierzchni, napisem (kolorową stroną) do góry i odpalić. Nie wolno rzucać motylków etc. Efekt – leci świdrem do góry i efektownie spala się w różnych kolorach.
Moździerz – pudełko z rurką (moździerzem) i kilkoma kulkami (ładunkami). Rurkę mocujemy na ziemi, aby przy strzale nie zachwiała się. Wkładamy pocisk do moździerza i rozwijamy lont na zewnątrz rury. Po odpaleniu pocisk wznosi się do góry i strzela. Każdy ładunek odpalamy osobno- w rurce może znajdować się tylko jedna kulka. 
Rakiety – należy umieścić rakietę z kijkiem tak, aby mogła ona swobodnie się wzbić np.: do butelki czy rurki. Przedmiot, z którego wylatuje rakieta, powinien być stabilnie umocowany do ziemi, tak by nie miał możliwości przewrócenia się. Nie można wbijać rakiety w ziemię czy twardy śnieg, gdyż nie wystartuje i wybuch nastąpi w „punkcie zero”. 
Rzymskie ognie – wbić pionowo w głęboki śnieg, włożyć do butelki lub przymocować do pionowego słupa, palu, tak, aby się nie przewrócił. Rzymskich ogni nie powinno się trzymać w rękach. Ostatni strzał z rurki, jeśli jest w powietrzu może wylecieć tyłem. 
Wyrzutnie – postawić na równym podłożu i odpalić. Jeśli wyrzutnia jest tylko kilkustrzałowa, należy dodatkowo obłożyć ją kamieniami czy cegłami, tak by w czasie strzelania nie przewróciła się. Baterie strzelają do góry pojedynczo lub seriami.
Petardy – wyróżniamy kilka rodzajów: 
– diabełki, pchełki – rzucić o twarde podłoże. Nie podpalamy. Efekt – niewielki huk.
– petardy lontowe – położyć petardę na ziemi i odpalić.
– petardy draskowe – odpalić od draski i szybko rzucić lub położyć na ziemi. Petardy draskowe można odpalić również od draski w pudełku od petard, jeśli jest, lub od zapałek.
(Według http://chirurgiareki.pl/70,tresc,Jak_Odpala%C4%87.aspx)